1. §. Az Egyesület neve: Görgey Kör.
Az egyesületként működő kör székhelye: 1023 Budapest, Bécsi út 23. as 1.
Az Egyesület jelvénye és bélyegzője a Görgey család címere, köriratban „Görgey Kör Budapest 1989”
2. §. A Görgey Kör céljai:
a/ Görgei Artúr honvéd tábornok emlékének ápolása, elsősorban egy Görgey Múzeum létrehozása,
b/ a Görgey család történetének kutatása,
c/ Görgei Artúr életpályájának feltárása, tetteinek tudományos alapon nyugvó, elfogultságtól mentes értékelése,
d/ Magyarország 1848-1849. évi történelmének kutatása és megismertetése,
e/ az 1848-1849. évi forradalom és szabadságharc emlékhelyeinek nyilvántartása és ápolása,
f/ a fenti célok érdekében publikációs tevékenység,
g/ kapcsolatok létesítése más körökkel, szervezetekkel.
h/ Az 1848-49-es emlékezet erősítése, hagyomány őrzés
i/ Honvéd sírok és hadigondozás
3. §. A Görgey Kör tagja lehet mindenki, aki az alapszabályban foglalt célkitűzéseket támogatja.
4. §. A Görgey Kör tiszteletbeli tagjai, tiszteletbeli alelnökei és elnökei lehetnek a közgyűlés határozata alapján azok a személyek, akik életművükkel, tevékenységükkel jelentősen segítik az alapszabályban foglalt célkitűzések megvalósítását. Az egyesület tiszteletbeli tagja az egyesület szerveinek ülésén csak tanácskozási joggal vehet részt és vezető tisztségviselővé (elnökségi taggá) nem választható. A tiszteletbeli elnök és tiszteletbeli alelnök nem visel tisztséget az elnökségben, nem tagja az elnökségnek.
5. §. Az egyesületi tagság a belépési nyilatkozatnak az elnökséghez érkezése napján keletkezik.
6. §. A tagság megszűnhet elhalálozás, kilépés vagy kizárás által. A tagságra érdemtelen személyt a közgyűlés zárhatja ki. Az érintett tagnak a közgyűlés döntése előtt biztosítania kell, hogy a védekezését előadhassa. A tag kizárását kimondó határozatot írásba kell foglalni és indoklással kell ellátni, az indoklásnak tartalmaznia kell a kizárás alapjául szolgáló tényeket és bizonyítékokat, továbbá a jogorvoslati lehetőségről való tájékoztatást. A kizáró határozatot a taggal közölni kell.
7. §. A Görgey Kör tagjait egyenlő jogok illetik meg. A Kör nagykorú tagjai az egyesület bármely tisztségének betöltésére jogosultak. A tagok részt vesznek a célkitűzések megvalósításában, szavazati joguk van a közgyűlésen, javaslatokat tehetnek a program és a szervezeti formák kialakítására.
8. §. A Görgey Kör szervei: a közgyűlés, az elnökség, további helyi és szakcsoportok.
9. §. Közgyűlés
a/ A közgyűlés a Görgey Kör legfelsőbb szerve. Jogosult a Kör szervezetét és a működését érintő kérdésben dönteni. Munkájába valamennyi tagot be kell vonni.
b/ A közgyűlés kizárólagos hatáskörébe tartozik az elnökség és az ellenőrző bizottság megválasztása, visszahívása, beszámoltatása, az alapszabály elfogadása, módosítása, a számviteli beszámoló elfogadása, a Kör megszűnésének, más egyesületekhez, szervezetekhez való csatlakozásának kimondása, a tagdíj mértékének megállapítása.
c/ A közgyűlést legalább évente egyszer össze kell hívni. A napirendet is tartalmazó meghívót legalább 10 nappal előbb meg kell küldeni a tagoknak.
d/ Az elnökség a tagok egyharmadának írásbeli kérelmére, vagy az ellenőrző bizottság javaslatára is köteles a közgyűlést összehívni.
e/ Az ügyvezető szerv köteles a közgyűlést összehívni a szükséges intézkedések megtétele céljából, ha
a) az egyesület vagyona az esedékes tartozásokat nem fedezi,
b) az egyesület előreláthatólag nem lesz képes a tartozásokat esedékességkor teljesíteni, vagy
c) az egyesület céljainak elérése veszélybe került.
A közgyűlés akkor határozatképes, ha a tagok 50 %-a + 1 fő jelen van.
Ha a közgyűlés az meghirdetett időpontban határozatképtelen, a megismételt közgyűlés, az eredetileg meghirdetett napirendi pontokkal a határozatképtelen közgyűlés napjára is kitűzhető. A megismételt közgyűlés eltérő határozatképességére a tagokat a meghívóban figyelmeztetni kell.
f/ A közgyűlés határozatait egyszerű szótöbbséggel, nyílt szavazással hozza. A jelenlévők legalább egyharmadának kívánságára titkos szavazást kell elrendelni.
g/ A közgyűlésről jegyzőkönyv készül.
h/ Elektronikus hírközlő eszköz alkalmazása közgyűlésen
Elektronikus hírközlő alkalmazás használatának feltételei és módja
A tag a közgyűlés ülésén tagsági jogait személyes részvétel helyett elektronikus hírközlő eszközök igénybevételével is gyakorolhatja, amennyiben a közgyűlési meghívóban feltüntetésre kerül az, hogy az ülésen lehetőség van elektronikus hírközlő eszköz alkalmazásával is részt venni. Amennyiben a meghívóban nem kerül rögzítésre az elektronikus hírközlő eszköz alkalmazásának a lehetősége, úgy bármely tag kérelmezheti elektronikus hírközlő eszköz alkalmazását. Az elektronikus hírközlő eszközök alkalmazásáról a közgyűlést összehívó személy(ek) döntenek. Amennyiben a tagok több mint egyharmada kéri elektronikus hírközlő eszköz alkalmazását, úgy a közgyűlést összehívó személy köteles biztosítani az elektronikus hírközlő eszköz alkalmazásának a lehetőségét.
Az elektronikus hírközlő eszköz alkalmazása mellett biztosított kell, hogy legyen a tagok azonosítása (fényképes igazolvány felmutatása és a videófelvételen való révén) és a tagok közötti kölcsönös és korlátozásmentes kommunikáció. Az elektronikus hírközlő eszköz közvetítésével tartott ülésen elhangzottakat, és a meghozott határozatokat úgy kell rögzíteni, hogy azok utóbb is ellenőrizhetők legyenek, az ülésről tartott felvételeket az elnökségnek 5 évig kell megőriznie.
A jegyzőkönyvben rögzíteni kell az ülés megtartásának körülményeit. Ha az ülésen valamennyi tag elektronikus hírközlő eszköz igénybevételével vesz részt, nem kell jelenléti ívet készíteni, azonban a jegyzőkönyvnek tartalmaznia kell az ülésen elektronikus hírközlő eszköz útján részt vevő tagok adatait (legalább név, lakcím vagy jogi személy tagok, alapítók esetében székhely és a jogi személy képviseletére jogosult természetes személy nevét).
Ha az ülésen valamennyi tag elektronikus hírközlő eszköz igénybevételével vesz részt, a jegyzőkönyvet az ülést levezető vezető tisztségviselő írja alá.
Ha az ülésen több tag személyesen vesz részt, akkor a jegyzőkönyvet az ülést levezető vezető tisztségviselő mellett jegyzőkönyvvezetőnek, a jegyzőkönyv hitelesítőjének is alá kell írnia.Ha a tagok közül többen személyesen vesznek részt az ülésen a jelenléti íven kell feltüntetni az ülésen elektronikus hírközlő eszköz útján részt vevő tagok adatait. A jelenléti ívet közgyűlés levezető elnökének és a jegyzőkönyvvezetőnek kell hitelesítenie.
i/ A közgyűlések megtartása során használható elektronikus hírközlő eszközök:
a) a Skype szoftver bármely operációs rendszerre kiadott, 8.50.0.38 vagy újabb verziója
b) a Skype for Business szoftver bármely operációs rendszerre kiadott, 16.0.4795.1000 vagy újabb verziója
c) a Microsoft Teams szoftver Windows és macOS operációs rendszerre kiadott 1.2.00.4664 vagy újabb verziója, az iOS operációs rendszerre kiadott 1.0.80 vagy újabb verziója, az Android operációs rendszerre kiadott 1416/1.0.0.2019071503 vagy újabb verziója,
d) a bluejeans.com honlapon keresztül elérhető videotelefon-szolgáltatás,
e) a Google Meet azon szolgáltatása, amely a kép- és hang egyidejű rögzítését és mentését az alkalmazáson belül biztosítja,
f) a LogMeIn https://gotomeeting.com weboldalon elérhető azon GoToMeeting szolgáltatása, amely a kép- és hang egyidejű rögzítését és mentését az alkalmazáson belül biztosítja,
g) a Cisco azon v39.0 vagy magasabb verziószámú Webex Meetings szolgáltatása, amely a kép- és hang egyidejű rögzítését és mentését az alkalmazáson belül biztosítja,
h) az ACPM IT Tanácsadó Kft. https://dataroom.acpmit.com/index.php/login weboldalon elérhető ACPM SecureOffice 1.0.1. vagy magasabb verziószámú szolgáltatása,
i) a Zoom Meetings 5.4.2. vagy magasabb verziószámú szolgáltatása végponti titkosítás (end-to-end encryption) alkalmazásával
10.§. A Görgey Kör elnökségének tagjai:
a/ az elnök (1 fő) Albertné Görgey Zsuzsanna (lakcím: 1023 Budapest, Bécsi út 23. as. 1.), az alelnökök (2 fő) Berlinger Gábor (lakcím: 2092 Budapest, Budakeszi, Fűzfa u. 7/B.) és Ress-Wimmer Zoltán János (lakcím: 1149 Budapest, Bosnyák tér 17 1/1), a titkárok (2 fő) Görgey Katalin (2120 Dunakeszi, Görgey Artúr u. 31.) és Gróf Péter (lakcím: 2025 Visegrád, Nagy Lajos u. 8.)
Az elnökség határozatképessége: többségi, tehát az elnökségi tagok (vezető tisztségviselők) többségének jelenléte szükséges hozzá. Az elnökség határozatait egyszeri szótöbbséggel hozza meg.
b/ Az elnökségi tagok képviseleti megbízása 5 évre terjed, a megbízás megszűnésének időpontja 2029.09.23.
c/ A Görgey családot az elnökségben hely illeti meg. Az elnökség irányítja, képviseli a kört, szervezi programját, összehívja a közgyűlést, beszámol neki, elkészíti a zárszámadást és dönt a 10.000 forint feletti összegek kifizetéséről.
11.§. a/ Az ellenőrző bizottság elnökét és tagjait – 3 fő – a közgyűlés öt évre választja meg, tagjai többségének jelenlétében határozatképes és döntéseit egyszerű szótöbbséggel hozza meg.
b/ Az ellenőrző bizottság feladata a Kör jogszerű tevékenységének és gazdaságos voltának ellenőrzése és véleményezése.
c/ Indokolt esetben, bejelentés esetén vizsgálatot tart.
d/ Munkájáról a közgyűlésnek beszámol.
12. §. A Kör vagyona tagdíjakból, jogi vagy természetes személyek anyagi támogatásából és a rendezvények látógatóinak anyagi hozzájárulásából áll. Utalványozási joggal az elnökség rendelkezik, két elnökségi tag aláírásával.
13. §. A kör tagjai kötelesek a körnek gondatlanul vagy szándékosan okozott kárt megtéríteni, egyebekben a kör tartozásaiért saját
vagyonukkal nem felelnek.
14. §. Az elnökség és az ellenőrző bizottság tagjai egymás hozzátartozói nem lehetnek, mivel az elnökség és az ellenőrző bizottság tagjai hozzátartozói viszonyban sem állhatnak egymással
15. §. A Görgey Kör szervezetére, működésére vonatkozó, az alapszabályban nem rögzített kérdésekben a hatályos jogszabályok az irányadók.
16. §. Az egyesület törvényes képviseletére bármely két elnökségi tag együttesen jogosult.
A létesítő okirat egységes szerkezetbe foglalt szövege megfelel a létesítő okirat mai napi határozatok által módosított hatályos tartalmának.
Kelt: Budapest, 2024.09.24.