Emlékhelyek Napja a Katonai Emlékparkban

Május 10-én az Emlékhelyek Napja alkalmából Kertai Zalán festőművész kiállításának megnyitóján vett részt Görgey Zsuzsanna elnök és Berlinger Gábor alelnök Pákozdon, a Katonai Emlékparkban.

A Nemzeti Örökség Intézete által indított kezdeményezéshez az idei évben is csatlakozott a Pákozdi Katonai Emlékpark, mint Nemzeti Emlékhely.

A színes programok között szerepelt Kertai Zalán festőművész által készített, a hagyományőrző Budai 2. Honvédzászlóalj tulajdonában lévő festmények kiállítása „A szabadságharc színárnyalatai” címmel.

A tárlatot azon festmények alkotják, amelyeket az elmúlt években főként oktatási segédanyag céljából készültek.

Az 1848/49-es szabadságharc három hadnemének katonái által viselt egyenruhákat, fegyverzetet, felszerelést és a korabeli harcászati eljárásokat bemutató ábrázolásokat Kertai Zalán festőművész a lehető legpontosabban festette meg, munkáját történészek, felszerelési szakértők is segítették a korhűség elérése érdekében.

A kiállítás megnyitóján a Görgey Kör és a Budai 2. Honvédzászlóalj is részt vett. Az érdeklődőket Oláh László, a Katonai Emlékpark szakmai vezetője köszöntötte és konferálta végig a programot. Görög Viktória, a KEMPP ügyvezetője beszélt az Emlékpark feladatairól és megnyitotta a kiállítást.

Berlinger Gábor, a Budai 2. Honvédzászlóalj hő. századosa köszöntőjében mesélt a tárlatot képező festmények gondolatáról, céljáról, az 1848 májusában toborzott Budai 2-esek történetéről, hiszen a festmények főként a honvédsereg gyalogságát és tüzérségét jelenítik meg.

Beszédében kiemelte a hagyományőrzés fontosságát, Görgei Artúr tábornok szerepét a honvédsereg vezetésében és hatékonyságának kialakításában – a tárlat részére felajánlotta az otthonában főhelyen függő portrét is a tábornokról.

A kiállítás rövid bemutatása után Görgey Zsuzsanna, a Görgey Kör elnöke beszélt Görgei Artúr rengeteg életet megmentő felelős döntéséről, és családjuk meghurcolását a kommunizmusban ismét felelősödött áruló kultusz miatt.

A Görgey Kör elsődleges célja a honvéd tábornok életpályájának feltárása, tetteinek tudományos alapon nyugvó, elfogultságtól mentes értékelése, az 1848-49-es emlékezet erősítése, amely érdekében egy kiállítás létrehozásán dolgoznak. Görgey Zsuzsanna a honvédelmi minisztertől kapott felkérés alapján az MH Területvédelmi és Hadkiegészítő Parancsnokság zászlóanyjaként is tevékenyen részt vesz a honvédelem ügyének érdekében.

Kertai Zalán festőművész a tárlat szakmai bemutatásával folytatta a megnyitót.

Érdekes kulisszatitkokat is elmesélt egy-egy csatajelenet megalkotásáról és kiemelte a rengeteg egyeztetés fontosságát, hogy minél korhűbb ábrázolások készülhessenek. Érdekes statisztikát is elmesélt, miszerint Görgei tábornok az öt legtöbbet megrendelt festmény alany között van.

A belső teremben a festmények mellett a Budai 2-esek eredeti fegyvereket és egy rézdobot is hoztak bemutatásra.

Horváth Domokos, a zászlóalj őrmestere, a 3D-s katona makettek és diorámák mestere a 12 császári huszárezred huszár modelljeit hozta el a kiállításhoz.

A huszár makettek emellett a honvéd gyalogság és tüzérség harcászatát is megjelenítő mini diorámákat is bemutatta.

A kiállítás megnyitója után hadi bemutatóra került sor. A honvéd gyalogság és tüzérség fegyver bemutatásával kezdődött az „élő történelemóra”, amely a programban „Szuronyt szegezz” címmel szerepelt. Az elöltöltős pisztoly és puska töltése és működtetése után az ágyú következett, az érdeklődök megtekinthették a tüzérség működését.

A fegyverbemutató után a Budai Honvédek kis csatajelenetet rendeztek, ahol a 32. Esterházy Gyalogezred hagyományőrző jelenítették meg a császári ellenséget.

A honvéd tüzérség támogatása mellett főként a csatárharcot bemutatva, a kovás és Augustin puskák ropogása mellett nagy küzdelemben végül a honvédek nyertek.

A csatabemutató végén díszmenetben vonultak el a nézők előtt.

A legifjabb Budai 2-est első csatája után az ágyúcsőre fektetve felavatták.

A bemutató után sokan keresték még fel csapatukat, elsősorban az ágyú működése érdekelte a vendégeket.

Fotók: Kovács Kornél és Kovács Marcell