Görgei Artúr tábornok megjelenítése a Hősök Napján

A Hősök Napja és Gyermeknap alkalmából megrendezett Családi Napon a Görgey Kör is részt vett a hagyományőrző Budai 2. Honvédzászlóaljjal közösen a szervező Főőrség meghívására Budavárban a Csikós udvaron és a Királyi Lovardában. A nap Hőse Görgei Artúr tábornok volt.

A csodálatos nap fényét emelte, hogy elkészült Görgei Artúr tábornok híres veres atillájának rekonstrukciója, amelyet Kiszely Orsolya népi iparművész alkotott, a paszományok Tóth János és Balázs keze munkáját dícsérik, a kalapot Bathó József készítette hozzá, Berlinger Gábor, a Görgey Kör alelnöke irányította a projektet és adta a kiegészítőket hozzá. Görgei tábornokot Matányi Marcell történész jelenítette meg.

A május 25-i rendezvény a Magyar Huszár és Katonai Hagyományőrző Szövetség, a Görgey Kör és a Budai 2. Honvédzászlóalj közösen szervezett megemlékezésével kezdődöttt Budavár visszavételének 176. évfordulóján a Magyar Honvédelem és a Hősök Napja tiszteletére. A Gyermeknapi Családi Program előtt indult díszegységünk a Csikós udvarról a Dísz térre a Honvéd Emlékműhöz.

A Budai 2. Honvédzászlóalj mellett a Szegedi 3. Honvédzászlóalj, a Váci Nemzetőrök és Huszárok képviselték magukat.

Az MHKHSZ képviseletében Ézsiás Vencel hő. alezredes, a Szövetség alelnöke mondott köszöntő beszédet.

Az emlékező beszédet Dr. Vass László hő. ezredes, a Szegedi 3. Honvédzászlóalj parancsnoka tartotta. Beszédében kitért Budavár 1849, évi ostromának hős honvéd katonáinak hősiességére és Görgei tábornok zseniális hadvezérségére.

A megemlékezést Agócs Gergely érdemes művész, népzenész is megtisztelte, bőrdudán szólaltatta meg a Boldogasszony Anyánk régi magyar himnuszt a Hősök tiszteletére.

Az MHKHSZ képviseletében Ézsiás Vencel hő. huszár alezredes és Vass László hő. honvéd ezredes, a Budai 2. Honvédzászlóalj és a Görgey Kör képviseletében Berlinger Gábor hő. honvéd százados és Forró Gábor hő. tüzér főhadnagy koszorúzott.

A koszorúzást ünnepélyes pillanat követett: Németh Gábor hő. őrvezető vehette át tizedesi kinevezését, amelyet Görgei tábornok jelenlétében adott át a zászlóaljparancsnok.

A megemlékezés után a díszegység a Hadik szoborhoz menetelt és tisztelgett a huszár szobor előtt.

A menet visszaérkezett a Csikós udvarra, ahol dísz-szemlével folytatódott a program.

A beérkezéskor egy gyors eligazítást tartottunk, amelyen Görgei Artúr tábornok a komáromi csatában viselt híres veres atillájában szemlézte az egységeket.

A díszmenetet Agócs Gergely érdemes művész, népzenész bőrdudával kísérte és a toborzókon az Üsztürü Zenekarral kísérte Jánosi Attila hő. őrmester, néptáncos verbunkos bemutatóit.

A Csikós udvaron felsorakozott a Budai 2-esek honvéd gyalogsága és tüzérsége, mellette a Váci Nemzetőrök csapata, szemben pedig Görgei tábornok kísérete. Vass László hő. honvéd ezredes, a Szegedi 3. Honvédzászlóalj parancsnoka beszélt Görgei Artúr tábornok életújtáról és méltatta katonai sikereit a honvédsereg élén.

Ézsiás Vencel hő. huszár alezredes, az MHKHSZ alelnöke érdekes történetet mesélt el a tábornok koponyasérüléséről és ő is méltatta a hadvezér tevékenységét.

A Budai 2. Honvédzászlóalj szakasza ezúton rövid harcászati bemutatót tartott.

Az alaki és harcászati mozgások, a puska töltés és sortűz imitálása után a szuronyrohamot is bemutatták a nézőknek.

A harczi bemutató után az egység bevonult a Lovardába, ahol a gyerekek hada már várta a toborzót. Berlinger Gábor hő. honvéd százados röviden bemutatta a csapatot és a honvéd gyalogos felszerelését, majd következett a kardos verbunk.

A verbunk után indult a játékos toborzó, a bátor gyerekek papírcsákót, a lányok pártát kaptak a fejükre, kezükbe fakardot és kezdődött a kiképzés.

A kiképzés után a gyerekek „elbúcsuztak” a szülőktől és indultak együtt a honvédekkel a csatába…

A toborzó után katonadalok éneklése következett, gyerekek, szülők és nagyszülők együtt énekelték a huszárdalokat.

A toborzó és a bemutatók a nap folyamán még kétszer megismétlődtek de mindig más volt a tartalma így csapatunk számára is mindig izgalmas volt.

A Csikós udvaron másodszor is felálltunk dísz-szemlére és folytattuk Görgei tábornok bemutatását. A Főőrség által szervezett Hősök napi programokon mindig kiemelésre kerül egy katonahős, ezen a vasánapon a Nap Hőse Görgei Artúr tábornok volt.

Görgey Zsuzsanna, a Görgey Kör elnöke, a MH Területvédelmi Erők Parancsnoksága zászlóanyja mondott ünnepi beszédet, kiemelte a szabadságharc  honvédseregének és hadvezérének hőstetteit és mesélt a család megpróbáltatásairól is az elmúlt másfél évszázadban. A rendezvényt megtisztelte Horváth Tamás, a Honvédelmi Minisztérium Katonai Örökség Főosztályának vezetője is.

A Budai 2. Honvédzászlóalj ismét tartott harcászati bemutatót, a fordulatok és húzódások a lámpaoszlopokkal tarkított szűk téren nem voltak egyszerűek.

A Csikós udvaron egész nap tüzérségi pont is várta az érdeklődő gyerekeket, akik az ágyúra is felmászhattak.

A harcászat utáni toborzón most társas tánc került bemutatásra.

Az Üsztürü Zenekar és Agócs Gergely adta a táncalávalót, hatalmas hangulat támadt.

Délután következett az egyik legfelemelőbb szolgálat, a budavári díszjárőr kör. A honvéd díszegység a Palota területén menetelt, a szobroknál és a Sándor-palota előtt tisztelgett.

Fotók: Pető István

Görgei tábornok Tóth János és Balázs társaságában, akik a paszományokat készítették a veres atillához

Horváth Domokos hő. őrmester Budavár ostromát megjelenítő 3D maketteket felvonultató terepasztala a Királyi Lovarda egyik attrakciója volt, mellette a huszárezredek 3D-s makettjai sorakoztak:

Forrás: Budai 2. Honvédzászlóalj